Zkušenost domácích tentokrát rozhodla

Sport V hotel Hrotovice – TJ Slavia Hradec Králové 3:2 (14,-22,-25,22,7), 3:1 (-22,13,20,25)

První říjnovou sobotu, dne 7.10. roku dvoutisícího sedmnáctého, pokračovala druhým hracím víkendem druhá národní volejbalová. Hrotovické mužstvo se poprvé v sezóně představilo na domácí palubovce. Čekal je však těžký soupeř – hradecká Slavia.

Postavení obou mužstev zatím po dvou odehraných zápasech příliš nenapovědělo, a tak o favoritovi nemohla být před úvodním hvizdem řeč. Hrotovičtí si před týdnem dovezli 2 body z Chocně (3:0, 2:3), zatímco Hradec odjel ze Žďáru se ziskem bodu jednoho (3:0, 3:2). V loňském ročníku však ze vzájemných soubojů vyšla lépe Slavia (konečné třetí místo), když z možných 12 bodů ukořistila plných 9. Hrotovice (vloni osmé) však před rokem dokázaly svého soupeře porazit právě na domácím hřišti (3:2, 1:3). Pojďme se tedy podívat, kdo vyšel tentokrát ze vzájemných měření sil lépe…

Tentokrát jsme od začátku nemohli počítat s Víťou (delší zdravotní pauza) a Pájou, který dorazil později. Sestava tedy vypadala následovně: nahrávač Kolda, přihrávači Pítrs a Kouba, ulívač Sláťa, blokaři Cafin a Žibák, držka Dodo a na lavičce Jarda s Váňou. Hradečtí přivezli 11 plejerů, včetně posily z extraligového Kladna – Ondřeje Lence. Úvodní set nezastihnul v dobré formě Hradec, který se spíše seznamoval s halou a zastřeloval se – 25:14. Po změně stran to byli znovu domácí, kdo v podstatě celý set vedl o 2-3 body a do koncovky vstupovali s nadějným náskokem 21:18. Pak ovšem na servisu zaúřadovala hradecká posila Lenc, jehož tvrdý a dobře umístěný servis nebyli domácí schopni dobře přihrát a set tak zcela otočil ve prospěch hostů – 22:25. I ve třetím setu vedli většinu času domácí, ovšem před samotným závěrem dokázali hosté skóre srovnat a dramatickou koncovku nakonec brali oni – 25:27. Povzbuzeni vedením 1:2 na sety šli do vedení hosté i v úvodu setu čtvrtého – 6:8. Domácí však nesložili zbraně a trpělivou hrou po zlepšené přihrávce si dokázali vynutit pátý set – 25:22. V začátku tie-breaku šli do vedení Hrotovice – 6:3. Ani po změně stran nedokázali hosté bránit dobrý domácí útok a rázem bylo vedení pětibodové – 11:6. Za tohoto stavu začaly dohady ohledně střídání hostů. Poslední výměnu uhráli domácí, ovšem míč uvedl do hry hradecký hráč, který byl právě za stavu 6:3 střídán. Zapisovatelka hlásila, že střídání nemá zapsané – tudíž neproběhlo, hosté tvrdili, že ano. Spodní rozhodčí Musil mlžil a nebyl schopen střídání potvrdit, či vyvrátit! Několikaminutová diskuze rozhodčích, kapitánů, zapisovatelky a hradeckého trenéra vedla k závěru, že skóre se měnit nebude. Pokračovalo se tedy ve hře. Po této neplánované pauze už hosté uhráli pouze jeden bod a z vítězství a zisku prémiového bodu do tabulky se mohly radovat Hrotovice – 15:7.

První zápas skončil téměř v 12:15. Odveta byla dohodnuta na 14h. Na odpolední zápas jsme udělali v sestavě několik změn: Pája místo Žibáka, Jarda místo Kouby a Váňa nahradil Sláťu. Hosté začali lépe a nám se nedařila přihrávka plachty, pečlivě schované za těžko průhlednou clonou – 22:25. Po změně stran jsme zabrali a Hradecké jsme do hry nepustili – 25:13. Klíčový třetí set se nám nedařilo a hosté byli na koni. Pítrsův sporný útok rozhodčí označil jako „o pásku do autu“ – 8:12. Následovala červená karta (žlutou už dostal dříve) pro domácího kapitána za protesty a manko již bylo pětibodové. Zkusili jsme vystřídat. Na účko se vrátil Sláťa a na smeč přišel Žibák. Zřejmě klíčovou fázi utkání jsme zvládli na výbornou. Zabojovali jsme, bodovou ztrátu rychle smazali a set se nakonec stal naší kořistí – 25:20. Hradec ale zbraně rozhodně nesložil a sada čtvrtá se musela rozhodnout až v dramatické koncovce, kterou jsme po velkém boji nakonec urvali my – 27:25 a tím i všechny 3 body, o které se v odvetě hrálo.

Dvě výhry nad Hradcem (vloni třetím mužstvem tabulky) a 5 získaných bodů je výborný počin. To jsme opravdu nečekali. Po čtyřech zápasech máme tedy 3 výhry a sedm bodů, což v neúplné tabulce znamená prozatím třetí místo. Za týden jedeme do veliké haly ve Chvaleticích s cílem pokusit se opět bodovat. Chvaletice zatím mají sice jen jednu výhru, ale z Chocně a na domácím hřišti budou jistě nepříjemným soupeřem. Držte nám palce!

Naše sestava: J. Beránek, J. Cafourek, J. Čeček, J. Doležal, J. Kolouch ml., Pa. Roupec, Pe. Roupec, J. Slatinský, J. Spáčil, I. Vrána.

Deníček:
* Po prvním zápase dvojice sudích Gallus – Musil uznala svou chybu při „střídání“ hostů v pátém setu…
* Mezi zápasy jsme se občerstvili v šatně, kam Kouba přinesl zápisné v podobě tataráku, ke kterému se na okně pekly topinky a zapíjelo se slivovičkou. Díky Kubo, byla to mňamka!
* Před odvetou byli svoláni kapitáni a po poradě bylo odsouhlaseno, že jako hlavní bude pískat i odpolední utkání rozhodčí Gallus. Důvodem bylo zranění ramene spodního sudího Musila, jehož signalizace byla značně omezena…
* Koubič byl nahecovanej, jak to jen šlo, protože loňskou sezónu odehrál právě v hradeckém dresu…
* Sobotní karetní bilance: dvě žluté (Kolouch, Roupec Pe.) a jedna červená (Roupec Pe.). Ještě že nemáme klubovou kasu, to bych se nedoplatil…
* Po čtyřech utkáních máme sedm bodů, což už teď je o bod víc, než jsme uhráli vloni za celou první polovinu soutěže (za 18 utkání)…